2015. június 30., kedd

Padlizsános muszaka

Még mindig padlizsános ételeket kínálok, hiszen szezonja van a padlizsánnak, hát legyen választék. Azt mondják, hogy hozzánk Székelyföldre a muszakát az örmények hozták be divatba, nehéz lenne viszont utánajárni az állítás igazának. Tény, hogy a fenti ételt egy örmény rendezvényen kóstoltam a Tarisznyás Márton Múzeumban, amikor a sok színes program között volt egy gasztronómiai bemutató is, kóstolóval egybekötve. Ezt az ételt, egy kedves örmény ismerősöm kínálta, akinek a fia az én lányommal osztálytárs volt, így hát nem voltam rest a receptjét lejegyezni. Azóta már többször is elkészítettem és minden egyes alkalommal megállapítjuk: nagyon finom, ilyet máskor is készítünk.

Hozzávalók: 50 dkg darált hús (fele sertés fele borjú), 3-4 burgonya, 1 közepes méretű padlizsán, 1 nagy fej hagyma, 1 zöldpaprika, 1 piros kápiapaprika, 1 nagy paradicsom, só, bors, fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, 5 dkg parmezán, 2-3 evőkanál olaj. 

Elkészítése 

1. A padlizsánt csíkosra hámozzuk, félujjnyi vastag karikákra vágjuk, majd sós vízben áztatjuk egy órát, hogy elveszítse a keserű ízét. Ez alatt a burgonyát héjában megfőzzük, majd meghámozzuk és karikára vágjuk. A többi zöldséget megpucoljuk és az egészet nagy kockára vágjuk. 
2. A darált húst kevés olajon fehéredésig pároljuk, hozzáadjuk a kockára vágott hagymát és a kétféle paprikát, sózzuk, borsozzuk, majd együtt dinszteljük, amíg a zöldségek üvegessé válnak. Ekkor hozzáadjuk a felkockázott paradicsomot, megszórjuk csipetnyi őrölt fahéjjal, szegfűszeggel és szerecsendióval, majd lassú tűzön kb. 5 percig tovább pároljuk. 
3. Ezalatt a padlizsánkarikákat törlőpapírra szedjük vizétől alaposan leitatjuk és grillseprenyőben mindkét oldalán megpirítjuk. 
4. Egy tűzálló üvegedényt vékonyan kikenünk olajjal, az aljára sorakoztatjuk a karikára vágott burgonya felét, rárakjuk a padlizsán felét, szétoszlatjuk rajta a zöldséges darált húst és befedjük a maradék burgonyával és padlizsánnal. 
5. Tetejét megszórjuk parmezánnal, és előmelegített sütőben addig melegítjük, míg a sajt megolvad a tetején. 

 Jó tudni! 
 • Nagyon fontos, hogy előbb a darált húst pároljuk meg az olajon és utána adjuk hozzá a zöldségeket, ugyanis nem szabad a raguban lévő zöldségnek pirulnia!

Sikert az elkészítéséhez, majd jó étvágyat!

2015. június 28., vasárnap

Ájult imám – Fahéjas töltött padlizsán

Imam bayildi, vagyis ájult imám néven került be ez az étel a gasztroirodalomba, kissé vicces neve pedig állítólag onnan ered, hogy a konstantinápolyi kalifa, amikor megérezte a konyhából áradó finom, fűszeres illatot, elájult a gyönyörtől. Nos, régóta készülök elkészíteni, de mostanig még nem került sor rá, most viszont elkészült, és noha nem ájultunk éppenséggel el tőle, attól még nagyon finom volt ez a török eredetű étel.

Hozzávalók:  4 kis méretű padlizsán, 1 kis fej hagyma, 5-6 cikk fokhagyma, 0,5 kg paradicsom, 2 evőkanál hámozott mandulaforgács, 1 evőkanál kapribogyó, csipetnyi majoránna, 1 babérlevél, fél kiskanál fahéj, 1 nagy csokor petrezselyemzöld, 1 kiskanál cukor, 3-4 evőkanál olívaolaj, só, bors. 

Elkészítése 

1. A zöldségeket megmossuk. A padlizsánt hámozatlanul hosszában kettévágjuk, a húsát kocka alakban mélyen bevágjuk, megsózzuk, majd vágott felével szűrőbe állítva lecsepegtetjük a keserű levét. 
2. Ez alatt a paradicsomokat megmossuk, tetejüket kereszt alakban bemetsszük, forró vízzel leforrázzuk, meghámozzuk, kettévágjuk, majd enyhén összenyomva a levét és magjait eltávolítjuk, a húsát pedig csíkokra vágjuk. 
3. A hagymát és a fokhagymát kockára vágjuk, a kapribogyót és a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. A mandulaforgácsot egy serpenyőben világosra pirítjuk, majd azonnal hideg tányérra szedjük, nehogy megégjen. 
4. A padlizsánt a sótól leöblítjük, enyhén kinyomkodjuk, papírtörlővel leitatjuk, majd a vágott felükkel lefelé, sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük és előmelegített sütőben addig sütjük, míg félig megpuhul. 
5. Ezalatt a fokhagymát és a hagymát 3 evőkanál olívaolajon megdinszteljük, hozzáadjuk a paradicsomot, a kapribogyót, a babérlevelet, a majoránnát, a cukrot és a fahéjt, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd többször is megkavargatva addig főzzük, míg a paradicsom kezd szétfőni. Ekkor belekavarjuk a petrezselyemzöld felét és a pirított mandulát. 
6. Ha megsült a padlizsán, mindegyik csónak közepéből óvatosan kivájunk 2-3 evőkanálnyit a húsából és a paradicsomos masszába kavarjuk. 
7. Egy tepsit kikenünk egy evőkanálnyi olívaolajjal, a padlizsáncsónakokat a vágott felükkel felfele egymás mellé sorakoztatjuk és megtöltjük a paradicsomos keverékkel. A maradék keveréket pedig a padlizsáncsónakok között szétoszlatjuk. 
8. Előmelegített sütőben kb. 15-20 percet sütjük, tálaláskor rászórjuk a maradék petrezselyemzöldet. Pitával vagy friss kenyérrel, illetve párolt rizzsel tálaljuk. 

Jó tudni! 
• A kapribogyó és a mandulaforgács kihagyható. A fűszerek közül kötelező módon kell lennie benne fahéjnak, sónak, borsnak és nagyon sok petrezselyemzöldnek, a többi mellőzhető. 
• Nem lényeges, hogy a padlizsáncsónakok között legyen maradék töltelék sütéskor, inkább halmozzuk meg a csónakokat.

Sikert a kipróbálásához, majd jó étvágyat! 

Sertéstarja szegfűgombamártással

Az az igazság, hogy szeretem a hús-gomba kombinációkat és többféle változatban is készítem. Mivel ma épp vasárnap van és igen közel vagyunk az ebédidőhöz, gondoltam, bemásolom ide is ezt a pompás ételt, hogy egy kis segítséget nyújtsak azoknak, akik még nem döntötték el, mi is legyen a vasárnapi ebéd. Ha van minden hozzávaló, akkor ez délig még elkészül gond nélkül, hiszen amíg a krumplipüré megfő és a mártás elkészül, azalatt a hús is kész lesz. 

Hozzávalók a párolt sertéstarjához: 70-80 dkg sertéstarja, só, bors, fokhagymapor, 1 dl finom fehérbor, 1 evőkanál sertészsír; hozzávalók a szegfűgombamártáshoz: 30-40 dkg szegfűgomba, só, 1 maréknyi friss tárkonylevél, fél kiskanál élelmiszer-keményítő, 1 dl tejföl, 0,5 dl tej, kevés olaj. 

Elkészítése

1. A sertéstarját ujjnyi vastagra felszeleteljük, mindkét oldalát sózzuk, borsozzuk, megszórjuk fokhagymaporral, és felhasználásig hűtőben tarjuk. 
2. A szegfűgombát megpucoljuk, kb. egycentis szárat hagyunk neki, átmossuk és szűrőkanálba téve, levét lecsepegtetjük. A friss tárkonylevelet megmossuk és finomra aprítjuk. 
3. A tarjaszeleteket forró zsíron mindkét oldalán hirtelen megpirítjuk, kevés bort öntünk alá, és lassú tűzön, közben többször is pótolva az elfőtt bort, puhára pároljuk. Végül zsírjára sütjük, vigyázva, hogy ne égjen meg. 
4. Ezalatt a gombát kevés olajon enyhén sózva saját levében megpároljuk, az élelmiszer-keményítőt elkavarjuk a tejföllel és kevés tejjel. 
5. Amikor zsírjára sült a gomba, hozzáadjuk a tárkonyt, kissé megdinszteljük, feltöltjük a tejfölös habarással, ha szükséges, utánsózzuk, és kiforraljuk a mártást. 
6. Tálaláskor a hússzeleteket tányérra tesszük, leöntjük a mártással és krumplipürével vagy párolt rizzsel tálaljuk. 

Jó tudni! 
• A szegfűgomba szárítható, télen csupán kevés vízbe kell tenni, rövid idő alatt megszívja magát vízzel, és ugyanilyen mártás készíthető belőle. 
• Mártást készíthetünk hasonló módon más fűszeres gombából is.

Sikert a kipróbálásához, majd jó étvágyat! 

Mángoldleves

Sosem főztem mángoldból egészen addig, míg kolléganőm meg nem lepett vele. Ő ugyanis a kis kertjében még mángoldot is termel sok egyéb finomságos zöldség mellett. Gondolkodtam egy sort, mit is főzzek belőle, hiszen korábban csak hallottam-, meg olvasgattam róla ezt-azt, kíváncsi voltam rá, de úgy döntöttem, ez bizonyára egyike azon növényeknek, ami nálunk nem terem meg. Most viszont, hogy már a kezembe foghattam, teljesen más volt a helyzet, ráadásul Zalán-nyuszi is igencsak jó véleménnyel volt róla. Na, de kezdeni kellett vele valamit, s miután végigszörföztem az internetet és néhány régi szakácskönyvet mángoldos receptek után, úgy döntöttem, nagyon nem rugaszkodom el a valóságtól, hanem főzök belőle egy jó levest a salátaleves mintájára, csak kicsi másképp. Jó lett, a család jó étvággyal falatozta. 

Hozzávalók: 1 nagy csokor mángold, 4 tojás, 1 tojássárga, 2-3 cikk fokhagyma, 5 dkg szalonna, 1 dl tejföl, só, ecet. 

Előkészítése: A mángoldot megpucoljuk, vagyis a vastag szárát letörjük, a leveleket folyó vízben megmossuk, majd csíkokra vágjuk; a fokhagymát megpucoljuk és apró kockára vágjuk; a szalonnát felkockázzuk. 
Elkészítése: A szalonna zsírját kiolvasztjuk, a pörcöket kiszedjük belőle, a zsiradék felét letöltjük, a maradékon pedig megfuttatjuk a felvágott mángoldleveleket. Feltöltjük forró vízzel, hozzáadjuk a fokhagymát, sózzuk, majd addig főzzük, amíg a levelek megpuhulnak. Eközben a tojásokat egyenként belebuggyantjuk a levesbe és lassan főzzük, amíg a fehérje megkeményedik. Ezalatt a tejfölben elsodorunk egy tojássárgát, feltöltjük kevés meleg levessel, majd a keveréket beletöltjük a fazékba, de már nem forraljuk fel a levest. Tálalás előtt visszatesszük a levesbe a szalonnapörcöket, illetve ecetet és tejfölt adunk mellé. 

Jó tudni! 
• A mángoldlevelek vaskosabbak, mint a salátalevelek, ezért több fövés kell nekik. 
• A mángold szárát ne dobjuk el, mert kitűnő krémlevest lehet főzni belőle, illetve salátában is használhatjuk! 
• Szalonna helyett olajjal is készíthető.

Sikert a kipróbálásához, majd jó étvágyat!

2015. június 27., szombat

Saksuka – Török lecsó

Nagyon kedvelem a mediterrán konyhát és ezen belül is a török konyhát. Azt is említettem, hogy évekkel ezelőtt, amikor Antáliában jártam, igyekeztem minél több receptet összegyűjteni az ottani szakácsoktól, akik készségesen elárultak minden titkot az ételek készítéséről. Nem véletlenül, hiszen amikor megtudták, hogy magyar vagyok, egyből "mádzsári friend" lettem, és attól arra úgy viselkedtek velem, mint egy családtaggal. Nos, ott ettem életemben először saksukát is, ami leginkább a mi lecsónkhoz hasonlít, a török szakács pedig készségesen azt is elárulta, hogy a török saksuka más mint az arab. Elmondta, hogy legfőbb ismérve, hogy a török saksukában nincs tojás, míg az arab elképzelhetetlen anélkül. Mivel én csak a török saksukát kóstoltam, ezért ezt is készítettem el.

Hozzávalók: 50 dkg padlizsán, 25 dkg burgonya, 25 dkg paradicsom, 1-2 cikk fokhagyma, 1 kisebb méretű kápiapaprika, fél zöldpaprika, csípős paprika, ízlés szerint, 1,5 dl olívaolaj, só, bors, borsikafű ( csombor), ízlés szerint, fél citrom leve, 1 csokor petrezselyemzöld. 

Elkészítése 

1. A padlizsánt csíkosra hámozzuk, a többi zöldséget megpucoljuk. A padlizsánt és a burgonyát egyforma kockákra vágjuk; a padlizsánt legalább egy órára sós vízbe tesszük, hogy a kesernyés íze kioldódjon; a hagymát és fokhagymát apróra, a paprikaféléket és a paradicsomot nagyobb kockára vágjuk. 
2. A burgonyát fél deci olívaolajban aranybarnára sütjük, majd kiszedjük egy tányérra.
3. A padlizsánt törlőkendőre szedjük és leitatjuk róla a vizet, majd a maradék olajhoz még keveset hozzátöltünk, és két részletben megsütjük benne a padlizsánt is.  
4. A maradék olajat ismét pótoljuk frissel, és megdinszteljük benne a hagymát, fokhagymát és a paprikaféléket, hozzáadjuk a paradicsomot, fűszerezzük borsikafűvel, majd addig pároljuk, míg a paradicsom kezd megpuhulni. Ekkor hozzáadjuk a sült burgonyát és a padlizsánt, sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint citromlevet facsarunk rá, összekavarjuk és felforraljuk. 
5. Végül belekavarjuk a finomra vágott petrezselyemzöldet, majd hidegen tálaljuk. 

Jó tudni! 
• Mivel a padlizsán hamar felszívja az olajat, sütés közben pótolni kell!

Sikert a kipróbálásához, majd jó étvágyat!

2015. június 26., péntek

Majonézes szegfűgomba

Na, most erre lehet, hogy sokan azt mondják, hogy az 1980-as évek retró receptje, de ez engem nem érdekel. Mert ha van szegfűgomba - márpedig van -, akkor én mindenképp készítek legalább egyszer  a szezonban majonézes gombát. Ja, és nem csak szegfűgombából, hanem bármilyen más gombából, ami alkalmas erre, mert nagyon szeretem ezt az ételt friss zöldséggel.

Hozzávalók: 30-40 dkg szegfűgomba, 1 tojássárgája, 1 dl olaj, 1 kiskanál mustár, 0,5 dl tejföl, 1 kisfej hagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, só, bors, citromlé. 

Elkészítése

1. A szegfűgombát megpucoljuk, gyorsan átmossuk; a hagymát megpucoljuk és apró kockára vágjuk; a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. 
2. A szegfűgombát kevés olajon, enyhén sózva a saját levében megpároljuk, zsírjára sütjük, majd hagyjuk kihűlni. 
3. A tojássárgájából az olajjal és mustárral majonézt kavarunk, hozzáadjuk a tejfölt, kevés citromlével, sóval és borssal ízesítjük. 
4. Az időközben kihűlt szegfűgombát a majonézhez keverjük, hozzáadjuk a hagymát és a petrezselyemzöldet, majd az egészet összekavarjuk. Ha szükséges, sóval és borssal ízesítjük. 
5. Ropogós fitness-kenyérrel és friss paradicsommal tálaljuk.

Jó étvágyat hozzá, ha kipróbáljátok! 

2015. június 24., szerda

Zöldbabfőzelék

Szeretem, amikor sok a zöldség és csak az okozhat problémát, hogy mi készüljön a zamatos friss zöldségből: leves vagy főzelék, netán rántsuk vagy pirítsuk. Nos, szerintem mindent ki kell próbálni! Ám, mivel szezonja van a zöldbabnak, most legyen főzelék belőle, mert levest már főztünk korábban. Elképzelhető, hogy nálunk még nincs mindenhol zöldbab, de rövidesen már a gyergyói kertekben is lehet szedni a zamatos hüvelyeket, és a piacokon zöldségeseknél mindenképp egyre olcsóbban lehet vásárolni. Használjuk ki a lehetőséget és készítsünk egy jó zöldbabfőzeléket! A recept, amit megosztok, ősrégi, van ennek számos újragondolt változata is, de nekem valamitől mégis ez az igazi. 

Hozzávalók: 50 dkg zöldbab, 1 fej hagyma, 3 evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt, pirospaprika, 1-2 paradicsom, 1 csokor petrezselyemzöld, kevés ecet, 1 dl tejföl, só. 

Elkészítése 

1. A zöldségeket megpucoljuk, a zöldbabot 2-3 centis darabokra tördeljük, a hagymát apróra vágjuk, a paradicsomot meghámozzuk és kockára vágjuk, a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. 
2. A hagymát kevés olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a zöldbabot és a paradicsomot, felöntjük annyi forró vízzel, amennyi épp ellepi, megsózzuk és puhára főzzük. 
3. Amíg a zöldbab fő, világos rántást készítünk, megszórjuk pirospaprikával, a főzelékhez adjuk és kiforraljuk. 
4. Végül belekavarjuk a tejfölt, hozzáadjuk a petrezselyemzöldet, kevés ecettel ízesítjük és fasírttal tálaljuk. 

Jó tudni! 
• Ha a rántásba kevés sót szórunk és hideg vízzel töltjük fel, nem csomósodik! 
• Ha netán mégis csomós lenne a rántás, nyomjuk át egy szűrőkanálon!

Sikert a kipróbálásához, majd jó étvágyat!

2015. június 23., kedd

Szegfűgomba-paprikás

Megint meglátogatott Árpi bácsi, a gyergyói gombakirály, ezúttal nagy adag finom szegfűgombát hozott, nem is keveset. A szegfűgombából sokféle finom ételt lehet készíteni, de mind közül a legfinomabb a paprikás - legalábbis szerintem. Nincs semmi rendkívüli ebben a receptben, illetve ha a rendkívüliséget keressük benne, akkor azt mindenképp az egyszerűségében kell kutatni. Ugyanis ugyanúgy készítem, mint édesanyám, keresztanyám, az összes nagynéném, ángyom és nagyanyám, illetve ahogyan sok családban készítik a Székelyföldön.  

Hozzávalók: 50 dkg szegfűgomba, 2 fej hagyma, só, bors, pirospaprika, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 evőkanál kacsazsír, 1 evőkanál liszt, 1 dl tejföl, kevés tej.

Elkészítése
1. A szegfűgombát megpucoljuk, megmossuk; a hagymát meghámozzuk és kockára vágjuk; a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.
2. A kacsazsíron üvegesre dinszteljük a hagymát, megszórjuk pirospaprikával, hozzáadjuk a gombát, és többször is megkavarva, addig pároljuk, amíg a levét teljesen elfövi. Közben sózzuk, borsozzuk.
3. Megszórjuk liszttel, összekavarjuk, majd hozzáadjuk a kevés tejjel hígított tejfölt és kiforraljuk.
4. Végül belekavarjuk a finomra aprított petrezselyemzöldet.
5. Pirított puliszkával és salátával tálaljuk.

 Jó tudni!
• A szegfűgombát lehetőleg szürőben, gyorsan mossuk át, mert a gomba hamar megszívja magát vízzel.
• Vegetáriánusoknak kacsazsír helyett finom napraforgóolajjal készítsük!

Sikert a kipróbálásához, majd jó étvágyat!

2015. június 22., hétfő

Hurutos zöldbableves

Nálam megesik, hogy semmilyen húsfélét nem kívánok, még akkor sem, ha éppenséggel vasárnap van. Így jártam többek közt tegnap is, valami egyszerű és könnyű ebédre vágytam, mindenképp olyanra, amiben nincs hús, de mivel épp vasárnap volt, azt is szerettem volna ha az az étel mégis ünnepi lesz. Előtte való nap finom sárgahüvelyű zöldbabot sikerült vennem az kedvenc zöldségesemnél, de Árpi bácsi, a Gombakirály is beállított tekintélyes mennyiségű szegfűgombával. Innentől már sokat nem is kellett gondolkodnom, mert összeállt a kép: hurutos zöldbab levest készítettem, hozzá másodiknak pedig szegfűgomba-paprikást puliszkával. Mindkettő Gyergyó-vidéki hagyományos étel, nincs benne semmi újítás, nem is igényli egyik étel sem, hiszen mindkettő a maga egyszerűségében nagyszerű. A levesről még annyit, hogy hajdanán nagyanyám készítette így a zöldbablevest néha. 

Hozzávalók: 50 dkg zöldbab, 2 sárgarépa, 1 kisfej karalábé, 1 kisfej hagyma, 1 evőkanál olaj, 1 hurut, 2 dl tejföl, só. 

Elkészítése 
1. A zöldségeket megpucoljuk, a zöldbabot 2-3 centis darabokra tördeljük, a sárgarépát és a karalábét hosszú csíkokra vágjuk, a hagymát apró kockára vágjuk. 
2. A hagymát az olajon megdinszteljük, felöntjük vízzel, sót adunk hozzá és felforraljuk. 
3. A már fövő vízbe beletesszük a zöldbabot, a sárgarépát és a karalábét, majd puhára főzzük. 
4. Ezalatt a hurutot elkavarjuk a tejföllel, kevés forró levessel hígítjuk, majd az egészet a fövő leveshez adjuk és újra felforraljuk. 

Jó tudni! 
• A hurut régi örmény ételízesítő, Hargita megyében Csíkszépvízen és Gyergyószentmiklóson készítik. Receptjét a Székely Konyha blogon találjátok, itt, azonban mindenkit óvva intek, hogy kereskedelemben kapható tejnek nevezett fehér löttyből kipróbálja. Ehhez ugyanis rendes, úgy értem valóban tehéntől származó jházi tej szükséges.

Sikert az elkészítéséhez, majd jó étvágyat!

2015. június 21., vasárnap

Rántott agyvelő újragondolva

A minap az Erdélyi Ízőrzők facebook-csoportban Elemér barátom töltött fel egy olyan ételt, aminek a puszta látványától összefutott a nyál a számban. Mellesleg Elemérre jellemző, hogy mindig ilyen ételeket tölt fel, kiváló ismerője a magyar konyhának és ezen belül a sajátos székely ízvilágnak. Nos, ez az étel a rántott agyvelő volt zöldborsó főzelékkel, amit alkalomadtán én is szoktam készíteni, ráadásul ugyanúgy, mint Elemér. Aztán kedvenc hentesemnél találtam is fagyasztott agyvelőt, már csak kirántani kellett, de semmiképp nem akartam ugyanúgy készíteni mint Elemér. Morfondíroztam egy sort, aztán arra az elhatározásra jutottam, hogy újragondolom Elemér ételét. - De mit is lehetne kezdeni az agyvelővel, hogy rántott is legyen, s mégse legyen ugyanolyan, mint az Eleméré? - morfondíroztam tovább. Úgy döntöttem, a rántott agyvelőt "nem bántom" - nehogy a végén még valami teljesen más süljön ki belőle - csupán annyi "kanyart" vittem bele, hogy szezámmagos bundában készítettem el. A zöldborsófőzeléket viszont teljesen kicseréltem, vagyis meghagytam a borsót ugyan, de ezúttal püreként került a tányérra. Illetve készítettem egy mentás cseresznye-salsát is mivel épp cseresznye- és mentaszezon van, én pedig nagyon szeretem a meghökkentő gyümölcsös salátákat. A törtlnetet bővebben itt is elolvashatjátok.

Hozzávalók a rántott agyvelőhöz: 50 dkg agyvelő, só, bors, késhegynyi citromsav, 2 tojás, 3 evőkanál liszt, 3 evőkanál zsemlemorzsa, 1 evőkanál szezámmag, olaj a sütéshez; hozzávalók a mentás zöldborsópüréhez: 30 dkg zsengeborsó, 1 nagy burgonya, 2 mentalevél, só, diónyi vaj, 1 evőkanál tejföl; hozzávalók a mentás cseresznye-salsához: 30 dkg cseresznye, 1 szál zöldhagyma vagy csokornyi snidling, csípős paprika, 1-2 mentalevék, ízlés szerint, só, bors, 1 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál citromlé. 

Elkészítése: Az agyvelőt sós-citromsavas vízben megabáljuk, megtisztítjuk a hártyáitól, szeletekre vágjuk, majd borsozzuk. Egy tányérban felverjük a tojást, a másik tányérba beleszórjuk a lisztet, a harmadikban pedig összevegyítjük a zsemlemorzsát a szezámmaggal. Az agyvelőszeleteket előbb lisztbe, majd tojásba végül pedig a szezámmagos zsemlemorzsába forgatjuk és forró olajban aranybarnára sütjük. Közben enyhe sós vízben feltesszük főni a zsengeborsót és a kockára vágott burgonyát, mielőtt puhára főne, hozzáadjuk a finomra aprított mentalevelet is. Ha megfőtt, leszűrjük és botmixer segítségével kevés vajjal és tejföllel pürésítjük. A salsához a cseresznyét kimagozzuk, a zöldhagymát vagy snidlinget felaprítjuk, ízlés szerint adunk hozzá kevés finomra vágott csípős paprikát és mentalevelet is, sózzuk, borsozzuk és egy tálban összekeverjük. Végül leöntjük az olívaolajból és citromléből kavart vinaigrette-vel. A zöldborsópüréből csinos halmokat rakunk a tányérra, melléhalmozzuk a cseresznye-salsát, és feltétként rántott agyvelőt adunk hozzá,

Sikert a kipróbálásához, majd jó étvágyat!

2015. június 19., péntek

Epres-fehércsokis torta kétféle változatban

Kétféle tortát készítettem a menyemnek és a fiamnak ugyanolyan krémekkel egy hét eltéréssel. Mivel mindkettő jól sikerült és mindkettőben fontos hozzávaló az eper - ráadásul, mifelénk még mindig lehet epret kapni - úgy döntöttem a receptjüket egy bejegyzésben osztom meg. 
Ő Ani, a menyem és épp az eper- és csokihabos kekszalappal készült tortáját vágja fel. Erről sajnos csak ez az egy fotó készült, vagyis csak a tortáról nem készült fotó, de alább írom, hogyan készítettem.

Eper- és csokihabtorta kekszalappal

Hozzávalók a kekszalaphoz: 30 dkg keksz, 5-7 dkg olvasztott vaj, 1-2 evőkanál rum, cukor, ízlés szerint, esetleg pici tej; hozzávalók az eperhabhoz: csészényi friss eperlekvár, 2 dl tejszín, 0,1 dkg (10 g) zselatin; hozzávalók a fehércsokihabhoz: 20 dkg fehér csokoládé, 1 dl tej, 2 dl tejszín, 0,1 dkg (10 g) zselatin; hozzávalók a friss eperlekvárhoz: 50 dkg eper, cukor, ízlés szerint, 1 citrom leve. 

Előkészítése: Az eperből 5-10 szemet félreteszünk a díszítéshez, a többit megmossuk, megpucoljuk, apróra vágjuk, és ráfacsarjuk a citrom levét, majd ízlés szerint cukrozzuk. Így hagyjuk néhány órát, majd erős lángon addig főzzük, míg a cukor teljesen elolvad, és kocsonyás leve keletkezik, de az eperdarabkák még felismerhetően látszanak benne. A kekszet megtörjük, egy tálba tesszük, hozzáadjuk az olvasztott vajat, ízlés szerint kevés cukrot és rumot, majd összegyúrjuk. Ha túl keménynek találnánk a kekszmasszát, kevés tejjel lazíthatjuk. 

Elkészítése: A kekszmasszát egy kerek, kapcsos tortaformába simítjuk, majd betesszük a hűtőbe, amíg elkészítjük a fehér csokis habot. Vagyis a fehér csokit gőz fölött kevés tejjel felolvasztjuk, a zselatint előbb beáztatjuk, majd forráspontig hevítjük, és a csokihoz adjuk. A csokis-zselatinos keveréket lehűtjük, ez alatt felverjük a tejszínhabot és lazán belekavarjuk az olvasztott csokiba. A csokis masszát rásimítjuk a kekszalapra, majd hűtőbe tesszük 1-2 órára. Ez alatt ekészítjük az eperhabot: előbb beáztatjuk a zselatint kevés eperlében vagy vízben, majd gőz fölött forráspontig hevítjük és a friss eperlekvárhoz kavarjuk. A tejszínt kemény habbá verjük, és lazán beleforgatjuk a zselatinos eperlekvárt. Ezt a masszát simítjuk rá a már megdermedt fehér csoki habra, majd további 1-2 órát hűtjük. Végül a félretett eperszemeket szeletekre vágjuk és ezzel díszítjük a tortát.
A fiamnak nem akartam ugyanolyan tortát sütni, de mindenképp valami hasonlót szerettem volna. Így hát a charlotte-ra esett a választásom, amiben az is közrejátszott, hogy nem volt otthon keksz, de nem akartam azzal tölteni az időt, hogy elmegyek az üzletbe vásárolni. Ez pedig így készült, és így néz ki felszeletelve.

Charlotte eper- és csokihabbal

Hozzávalók a charlotte piskótájához: 5 tojás, 5 evőkanál cukor, 5 evőkanál liszt, só, pici citromlé, illetve friss eperlekvár; hozzávalók az eperhabhoz: csészényi friss eperlekvár, 2 dl tejszín, 0,1 dkg (10 g) zselatin; hozzávalók a fehércsokihabhoz: 20 dkg fehér csokoládé, 1 dl tej, 2 dl tejszín, 0,1 dkg (10 g) zselatin; hozzávalók a friss eperlekvárhoz: 70 dkg eper, cukor, ízlés szerint, 1 citrom leve. 

Előkészítése: Az epret megmossuk, megpucoljuk, apróra vágjuk, és ráfacsarjuk a citrom levét, majd ízlés szerint cukrozzuk. Így hagyjuk néhány órát, majd erős lángon addig főzzük, míg a cukor teljesen elolvad, és kocsonyás leve keletkezik, de az eperdarabkák még felismerhetően látszanak benne. Ez alatt elkészíthetjük a piskótát: a tojásokat külön válasszuk, a fehérjét a cukorral, kevés citromlével és a sóval kemény habbá verjük, hozzáadjuk egyenként a tojások sárgáját, majd lazán, kanalanként beleforgatjuk a lisztet. Sütőpapírral bélelt nagy tepsiben vékony piskótát sütünk, majd a papírral együtt felcsavarjuk, és úgy hagyjuk kihűlni. Miután kihűlt lehúzzuk róla a papírt és megkenjük friss eperlekvárral, majd újra felcsavarjuk. 

Elkészítése: Egy tálat kibélelünk átlátszó fóliával, a piskótát ujjnyi szeletekre vágjuk, majd a tál alját és oldalát kirakjuk a szeletekkel. Az eperhabhoz előbb beáztatjuk a zselatint kevés eperlében vagy vízben, majd gőz fölött forráspontig hevítjük, és a friss eperlekvárhoz kavarjuk. A tejszínt kemény habbá verjük, és lazán beleforgatjuk a zselatinos eperlekvárt. A masszát belesimítjuk a piskótaszeletekkel kirakott tál aljába. majd 1-2 órát hűtőbe tesszük dermedni. Ez alatt elkészítjük a csokihabhot: a fehér csokit gőz fölött kevés tejjel felolvasztjuk, a zselatint szintén előbb beáztatjuk, majd forráspontig hevítjük, és a csokihoz adjuk. A csokis-zselatinos keveréket lehűtjük, ez alatt felverjük a tejszínhabot és lazán belekavarjuk az olvasztott csokiba. Ezután rásimítjuk a csokis habot, tetejét kirakjuk piskótaszeletekkel és hűtőbe tesszük, míg megdermed. 

Jó tudni! 
• Ne kavarjuk a tejszínhabhoz melegen sem az olvasztott csokit, sem az eperlekvárt, mert a hab összeesik!

Sok sikert bármelyik változat elkészítéséhez, majd jó étvágyat!

2015. június 16., kedd

Saltimbocca menyem születésnapjára

Az úgy volt, hogy a menyem születésnapjára a fiam meglepetéspartit szervezett, ennek részleteibe pedig engem is beavatott Ani két aranyos barátnőjével egyetemben. Azt, hogy milyen torta legyen már korábban kitaláltam - rövidesen be is blogolom -, de úgy gondoltam jó, ha van valamilyen vacsora is. Elképzelésem nem volt, mi legyen, aztán a megfordultam magam a piacon, megláttam egy kötés friss zsályát és egyből összeállt a kép - erről bővebben is írtam, akit érdekel itt elolvashatja. A saltimbocca receptjét viszont itt is közzéteszem, hogy akit a "rizsa" nem érdekel, csak a recept, megtalálhassa. S még azt is elárulom, hogy végül a fiammal közösen raktuk össze a vacsorát, ő főzte a rizottót, én pedig a saltimboccát, az epres spárgasalátát is közösen raktuk össze, ő készítette az öntetet, én pedig előkészítettem a zöldséget és a gyümölcsöt. És mindenben segítettek a barátnők.
A fiam épp tálalja az ételt.

Saltimbocca rizottóval és epres spárgasalátával 

Hozzávalók a saltimboccához: 50 dkg borjúcomb, vékonyra szeletelt sonka, zsályalevelek, pici bors, 10 dkg vaj, 1 dl száraz fehérbor; hozzávalók a rizottóhoz: 35 dkg rizs, 2,5 dl száraz fehérbor, 7,5 dl alaplé, só, bors, vaj; hozzávalók az epres spárgasalátához: 50 dkg fehér spárga, 25 dkg eper, só, bors, citromsav, 2 evőkanál málnaecet, 3 evőkanál olívaolaj. 

A borjúcombot ujjnyi vastag hasábokra vágjuk, sodrófával átlátszó fólia alatt megveregetjük, megnyújtogatjuk, hogy az izomrostok kissé lazuljanak fel. Minden húshasábra egy zsályalevelet teszünk és borsozzuk, majd belegöngyöljük a leheletvékony sonkaszeletbe. (A sonka sóssága általában elég, de utána is lehet sózni.) Egy serpenyőben vajat olvasztunk és megsütjük benne az előkészített húsdarabokat. A sütés után maradt vajhoz hozzáöntjük a bort és erős lángon forralva felére redukáljuk. Egy másik serpenyőben kevés vajon üvegesre pirítjuk a rizst, felöntjük fehérborral, majd kis adagokban az alaplével – közben sózzuk – és addig kavargatjuk, míg a rizs roppanósra fő, de még szaftos. Közben enyhén sós-citromsavas vízben megfőzzük a megpucolt spárgát, kb. két centis darabokra vágjuk, az epret is nagyobb darabokra aprítjuk, és egy tálban összekavarjuk. A málnaecetben feloldjuk a sót, ízlés szerint borsozzuk, majd egy kis habverővel folyamatosan kavargatva kis adagokban hozzáadjuk az olívaolajat míg emulziót nyerünk. A saltimboccát rizottóval és a vinegrette-vel leöntött salátával tálaljuk.

Sikert a kipróbálásához, majd jó étvágyat!

2015. június 15., hétfő

Salátaleves

Minap szatyornyi gyérítésből származó friss salátával lepett meg az anyatársam, vagyis a fiam menyasszonyának az édesanyja. Rengeteg salátája lett az idén, emiatt időről időre nekem is jut egy-egy szatyornyi belőle, aminek nagyon örülök, hiszen a kertben termett, friss salátánál finomabb nincs is. Szemezgettem a salátával, azt ugyanis már az elején eldöntöttem, hogy cukros saláta lesz belőle, de még mindig nagyon sok volt. Közben fiam születésnapja is közeleg, emiatt úgy döntöttem, hogy egy jó vacsorával ünnepeljük meg és tegnap estére meghívtam őket. Azt tudtam, hogy a fiam a májat nagyon szereti, így hát főételnek resztelt májat képzeltem el köményes, tepsis burgonyával cukros salátával, a levesről viszont semmi elképzelésem nem volt még. S ott volt a rengeteg saláta... Nem volt mit tennem, óvatosan megérdeklődtem a fiamtól: mit szólna egy salátaleveshez? Nagyon tetszett neki az ötlet, mondta, kívánja is a salátalevesemet, így hát nekiveselkedtem, és ez lett belőle. 

Hozzávalók: 1-2 fej saláta, 2-3 cikk fokhagyma, 4-5 tojás, 1 evőkanál liszt, 5 dkg füstölt szalonna, 1 dl tejföl, kevés tej, só, ecet. 

A salátát megpucoljuk és több rendben folyó vízben átmossuk; a fokhagymát megpucoljuk, és apróra vágjuk. Egy edényben odateszünk főni kb. 1-2 liter vizet, ízlés szerint sózzuk, majd amikor már fő, hozzáadjuk a megpucolt salátát. Eközben a szalonna zsírját kiolvasztjuk, a pörcöket egy tányérra szedjük, a serpenyőből letöltjük a fölösleges zsírt; csak annyit hagyunk meg, amennyi egy omlett sütéséhez szükséges. A tojásokat egy kanál liszttel felverjük és a serpenyőben maradt zsíron „púpos tojásrántottát”, azaz omlettet sütünk. A kész omlettet vágódeszkára borítjuk és felkockázzuk, majd a fövő leveshez adjuk a fokhagymával együtt. A tejfölt elsodorjuk kevés tejjel, illetve merőkanálnyi meleg levessel, majd a leveshez öntjük. Tálalás előtt visszatesszük a szalonnapörcöket és ecetet adunk mellé, hogy mindenki saját ízlése szerint savanyíthassa. 

Tippek, trükkök 

• A tálalóedényben is lehet savanyítani a levest, de nem ajánlom, hogy az egész levest savanyítsuk, mert hamarabb megromlik. 
• A fokhagymát mindig a főzés vége felé tegyük az ételbe, mert intenzívebb marad az íze.

Sikert az elkészítéséhez, majd jó étvágyat!

2015. június 14., vasárnap

Gombás szelet

Az úgy volt, hogy Zsófi, a Székely Konyha grafikai szerkesztője jó ideje kíváncsi arra, hogyan is készülnek az ételek a lapba. Többször is kérdezgetett: mi lesz azokkal az ételekkel, egyáltalán, hogyan is néz ki az egész folyamat? Őszinte kíváncsisága örömmel töltött el és megígértem neki, hogy majd egyszer megmutatom, hogyan is zajlik nálam az egész folyamat. Aztán úgy adódott, hogy egyik vasárnap eljött hozzám, hogy együtt dolgozzunk, én pedig úgy véltem, itt az alkalom, hogy Zsófi kívácsiságát kielégítsem. Gondolkodtam egy sort, mi is legyen az étel, amit elkészítek, a döntésben végül az segített, hogy megérkezett Árpi bácsi, a gombakirály egy adag illatos szegfűgombával. S akkor megint gondoltam merészet és nagyot: "összeházasítottam" a Robi-séf barátomtól tanult gombás szeletet az RTL-Klub Konyhafőnök műsorában látott köretötlettel, hozzá készítettem egy fantáziasalátát az éppen kéznél lévő zöldségekből. Na, hát ez lett belőle.

Hozzávalók a gombás szelethez: 50 dkg sertésbélszín, fűszerkeverék, só, 1 evőkanál olaj, 1 evőkanál liszt, 2 evőkanál vaj; 
Hozzávalók a fűszerkeverékhez: 2 mokkáskanál őrölt feketebors, 1 mokkáskanál őrölt kömény, 1 mokkáskanál őrölt rozmaring, fél mokkáskanál kakukkfű, fél mokkáskanál gyömbérpor, 1 mokkáskanál fokhagymapor; 
Hozzávalók a körethez: 3-4 nagy burgonya, 1 evőkanál vaj, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 nagyfej salottahagyma, 25-30 dkg szegfűgomba, só, bors, pirospaprika.  

1. Elkészítjük a fűszerkeveréket: a hozzávalókat egy kis tálba tesszük és összekavarjuk. 
2. A sertésbélszínt hártyáitól megtisztítjuk, majd egészben hagyva megmossuk, a vizet leitatjuk róla, pici olajjal átkenjük, sózzuk, megszórjuk fűszerkeverékkel, és legalább egy napig hűtőben érleljük. 
3. Ezután egy serpenyőben olajat hevítünk, és a hús minden oldalát pirosra pirítjuk. Áttesszük egy lábosba, annyi vizet töltünk rá, amennyi ellepi, majd nagy lángon felforraljuk, főzzük kb. öt percet, majd levesszük a tűzről és hagyjuk a levében puhulni. 
4. Ezalatt a burgonyát meghámozzuk, keresztben kettévágjuk, a közepét karalábéfúróval kivájjuk és sós vízben 5-10 perc alatt előfőzzük. Az előkészített krumplikat a kivájt felével lefelé sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztatjuk, mogyorónyi vajat teszünk rá és előmelegített sütőben pirosra sütjük. 
5. Ezalatt a gombát megpucoljuk, átmossuk. A kétféle hagymát megpucoljuk és laskára vágjuk. 
6. A vöröshagymát azon az olajon, amiben a húst sütöttük, megdinszteljük, megszórjuk pirospaprikával, hozzáadjuk a gombát, sózzuk, borsozzuk, és fedő alatt saját levében puhára pároljuk. A salottahagymát kevés olajon megdinszteljük, megszórjuk pirospaprikával, majd a hús főzőlevéből keveset aláöntve selymesre pároljuk. 
7. Egy kisebb lábosban a lisztből és a vajból világos rántást készítünk, feltöltjük a hús levével, pici sóval és borssal ízesítjük, majd összeforraljuk. Továbbá a már kihűlt húst rézsútosan felszeleteljük és visszatesszük a forró lébe, hogy átmelegedhessen. 
8. Tálaláskor a sült vajas krumplik közepét megtöltjük a párolt hagymával, illetve a hagymás gombával és a tányérra sorakoztatjuk, mellétesszük a hússzeleteket és megöntözzük a bő lére engedett mártással. 
9. Vegyes salátával tálaljuk. 

Jó tudni! 
• Aki túl bonyolultnak találná a köret elkészítését, az tálalja egyszerűen krumplipürével vagy egyszerű vajas-petrezselymes burgonyával. Ebben az esetben viszont a gombát megpirítjuk a hús zsiradékjában, majd a lisztből vajból és a hús főzőlevéből készített mártáshoz adjuk. 
• Szegfűgomba hiányában a nagyon aromás gombákat leszámítva bármilyen más gombából elkészíthető.

Sikert az elkészítéséhez, majd jó étvágyat!

2015. június 13., szombat

Vegyes leveleszöldség-saláta

Nagyon szeretem, amikor megjelennek a friss leveleszöldségek, amikből pillanatok alatt össze lehet dobni egy jó salátát. A saláták készítéséhez lényegében nem kell nagy sütés-főzési szakértelem, csak egy kis fantázia és egybe rakva mindenféle zöldséget, nyakonöntve valamilyen öntettel máris kész a saláta. 

Hozzávalók: 1 kötés vörös kerti laboda, 1 kötés lórom, fél fej saláta, maréknyi sóska, maréknyi spenót, 2-3 szál zöldhagyma, 3-4 medvehagymalevél, 1 kötés hónapos retek; illetve 1 citrom leve és 2-3 evőkanál olívaolaj. 

1. A leveles zöldségek vastag szárát letördeljük, megmossuk, a nagyobb leveleket csíkokra vágjuk, a kisebbeket egészben hagyjuk; a medvehagymát a lehető legapróbbra vágjuk. A hónapos retket és a hagymát is megpucoljuk, majd karikára vágjuk. 
2. A citrom levét összekavarjuk az olívaolajjal. 
3. A felvágott zöldségeket egy tálba halmozzuk, összekavarjuk, és tálaláskor megöntözzük az öntettel. 

Jó tudni! 
• A lórom patakok, árkok vagy nedves réteken termő gyógynövény, nagy leveleit levesekhez, főzelékekhez és salátákhoz használjuk, de akár töltikét is készíthetünk belőle. 
• A vörös kerti laboda a disznóparajfélék családjába tartozó növény, amit hasonló módon használunk, mint a lóromot.

Jó étvágyat!

Csirkés zöldborsóleves

A zsengeborsóval úgy vagyok, hogy leginkább nyersen szeretem majszolni csak úgy frissen az ágáról és megeszem a héját is a kemény hártyáját lehúzva előbb. De a zsengeborsóból nagyon finom leves is készíthető, egy kis maradék csirkehússal pedig tartalmassá is tehető.

Hozzávalók: 1 csirkefarhát, 30-40 dkg zöldborsó, 1 kisfej hagyma, 2 sárgarépa, 1 tojássárgája, 2 dl tejföl, 1-2 evőkanál olaj, pirospaprika, petrezselyemzöld, 1, evőkanál házi ételízesítő, só. 

1. A csirkefarhátat megmossuk, feldaraboljuk, és annyi hideg vízben, amennyi bőven ellepi, feltesszük főni. Ha felfőtt, leszedjük a habját és csendes tűzön addig főzzük, amíg a hús leválik a csontokról. 
2. A zöldséget megpucoljuk, a hagymát kockára, a sárgarépát karikára vágjuk. 
3. A hagymát kevés olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a sárgarépát, majd a zöldborsót, és tovább dinszteljük. 
4. Ha a zöldség már színt váltott, megszórjuk pirospaprikával, feltöltjük a húslével, ételízesítővel és sóval ízlés szerint fűszerezzük, majd tovább főzzük, amíg a zöldség megpuhul. 
5. Ezalatt a csirkefarhátról leszedjük a húst, apróra vágjuk, és a leveshez adjuk. 
6. Amikor már minden puha, a tojássárgáját elhabarjuk a tejföllel, apránként feltöltjük kevés forró levessel, és ezzel a keverékkel legírozzuk a levest. 
7. Végül megszórjuk finomra vágott petrezselyemzölddel. 
8. Tálaláskor borsot adhatunk mellé. 

 Jó tudni! 
• Fagyasztott vagy konzervzöldborsóból is elkészíthető, ebben az esetben a borsót akkor adjuk a leveshez, miután a sárgarépa megpuhult.

Sikert a kipróbálásához, majd jó étvágyat!

2015. június 11., csütörtök

Tárkony télire

Most illatozik a keretekben a finom, friss tárkony, ilyenkor érdemes eltenni belőle télire. Akiknek saját kertjük van, szerencsés helyzetben vannak, hiszen semmi mást nem kell tenniük, mint leszedni a kövér leveleket és befőttes üvegekbe rakni. Akinek meg nincs kertje, az is érdemes most beszerezze a tárkonyt, hiszen a friss hajtásoknak vannak a legszebb, legnagyobb levelei, ezekből érdemes eltenni. 

Hozzávalók: Tárkony, só, ecet. 

1. A tárkonyt csokorba összefogva folyó vízben megmossuk, a fölösleges vizet lerázzuk a levelekről.
2. A leveleket leszedjük a szárról, rétegenként sózzuk, majd 6-8 órát állni hagyjuk, míg a sótól a levelek összeroskadnak. 
3. A sós tárkonyleveleket üvegbe nyomkodjuk, majd annyi ecetet öntünk rá, hogy bőven ellepje. 

Jó tudni! 

• Ha az ecet leapad a tárkonyról, pótoljuk, mert fontos, hogy ellepje az ecet. 
• A tárkonylevelek az ecettől és a sótól elveszítik élénkzöld színűket és idővel haragoszölddé válnak.
• A tárkonyszárakat ne dobjuk el, hanem daraboljuk fel, tegyük üvegbe és töltsünk rá ecetet. Pompás tárkonyecet lesz belőle, amit saláták ízesítésére használhatunk.

Jó munkát és egészséget a majdani felhasználáshoz!