2015. december 31., csütörtök

Vaddisznópörkölt erdőjavával

Ezzel a pompás, igazi erdélyi fejedelmi fogással búcsúzom 2015-től, és kívánok minden Kedves Olvasómnak sikerekben bővelkedő, boldog új évet!
A történet azonban még valamikor a nyáron kezdődött azzal, hogy egy vadász ismerősöm, Gábor László, Gyergyószárhegy polgármestere, azzal a kéréssel állt elő, hogy lőtt egy 60 kiló vadmalacot, abból kéne valami fejedelmi ételt készíteni barátainak, segítőinek. Nyílván, ilyen felkérést nem hagyhattam ki, így hát nekifogtam négyfogásos menütervet kidolgozni. Azonban mire kész lettem vele, Laci szólt, hogy ez így nem jó, mert ő az egészet a szabadban képzelte el, bográcsban, amiket pedig én felsoroltam, az inkább puccos vendéglőbe való, át kellene dolgozni bográcsos változatra. Így kezdhettem az egészet elölről, de így is sikerült igazi fejedelmi fogást tenni a meghívottak asztalára. Többek közt ezt a pörköltet, amit az erdőn puliszkával és káposztasavanyúsággal tálaltunk. Fáradozásomért Laci megajándékozott egy jókora darab vaddisznóhússal, ami a fagyasztóban várta a megfelelő alkalmat, ami most karácsonykor jött el, amikor összeült nálam a család ünnepi ebédre.

2015. december 29., kedd

Ángádzsáburleves és egyéb örmény ételek videófelvételen





Ez egy régebbi felvétel, de itt látható, hogyan készül az ángádzsáburlevesbe a hússal töltött tésztafülecske.

Ángádzsáburleves, az erdélyi örménység ünnepi levese

Van, aki ángádzsáburnak mondja, van, aki ángádzsábornak, írják a-val és á-val, a megnevezés ugyanazt a különleges levest fedi, amit az erdélyi örménység készíteni szokott ünnepi alkalmakra. Bár családunk nem örmény származású, mi is néha elkészítjük ezt a pompás levest, hiszen generációkon át örmények közelségében élve, volt alkalmunk elsajátítani készítésének minden fortélyát. Most karácsonyra Tamás, a lányom barátja tiszteletére készítettük el, mert kíváncsi volt, milyen ez a leves. 
Közben a régi blogomra érkezett egy megjegyzés az egyik olvasótól, ez némiképp tisztázta a fura elnevezést is. Zsebián szerint az ángádzsábur füllevest jelent, vagyis szerinte ma is ágándzsnak mondják az örmények a fület, az ábur pedig egyszerűen levest jelent. Vélhetőleg hajdanán az erdélyi örmények még ángádzsnak mondták a fület, innen maradt fenn a mai napig régies örmény nyelvjárásban az ángádzsábur elnevezés, ami aztán átkerülve a magyar nyelvbe a leves utótagot kapta. 

2015. december 27., vasárnap

Kutap – töltött pisztráng

Idén karácsonykor merészet gondoltam, elhatároztam ugyanis, hogy hallal fogom etetni az én székely családomat. Nálunk ugyanis nem szokás halat felszolgálni karácsonyra, az Erdélyi Ízőrzők facebook-csoportban viszont az ünnepet megelőzően a magyarországi csoporttársak között arról zajlott a csevegés, ki, milyen halat, hogyan fog készíteni karácsonyra. Megkívántam, na! Így hát eldöntöttem márpedig hal is lesz karácsonykor nálunk az asztalon! A döntést jelentősen megkönnyítette, hogy nem sokkal az ünnep előtt Csíkszeredába kellett mennem, a vonaton pedig összetalálkoztam Hobaj Zsuzsival, akiktől évek óta veszem a mézet. Noha szomszédos panellben lakunk, a hétköznapokon alig akad időnk beszélgetni, mert ők rohannak mindig Güdücre a méhekhez, én pedig rohanok másfelé az ügyes-bajos dolgaim után. Na, de a vonaton Csíkszenttamásig - mert ő a lányához ment, a nemrég született kisunoka körül segédkezni - volt időnk cseverészni, így derült ki, Zsuzsi és Árpi, a férje egy ideje pisztrángot is tenyésztenek a méhek mellett. Természetesen, eladásra tenyésztik, kétféle méretben: 20 és 30 dekásban. Sokat nem gondolkodtam, rögtön rendeltem hét darab húszdekás pisztrángot, amit Zsuzsi fia az ünnepet megelőző este szállított is, ahogy a mézet is szokta. Innentől már csak valami jó recept kellett, ahogyan elkészíthetem a karácsonyi pisztrángot. Rémlett, hogy dr. Issekutz Sarolta: Erdélyi örmény konyha, fűszerezve című konyvében van is egy jó pisztrángos recept, amit egyszer régebb összehoztam már, de a kivitelezésével nem voltam elégedett, mert csak a hasán felbontott halat kaptam hozzá. Gondoltam, itt az alkalom, hogy kipróbáljam, és úgy készítsem el, ahogyan azt kell. Ehhez természetesen, a halat pucolatlanul kértem, amit majd én úgy takarítottam meg, ahogy a receptben írta. A fűszerezésén keveset változtattam az eredeti leíráshoz képest, ami csak jót tett neki és előételként szolgáltam fel az ünnepi vacsorán, amin a két gyermekem és édesanyám, illetve a fiam menyasszonya és a lányom barátja.

2015. december 26., szombat

Szárhegyi karácsonyi töltött káposzta

Áldott karácsonyt minden Kedves Olvasómnak! Töltött káposzta nélkül nincs karácsony! Legalábbis nálunk, Gyergyóban nincs! Jöhetnek divatok, regélhetnek napestig az egészséges táplálkozásról, kínálhatnak egészségesebb alternatívát a különféle reformkonyhák, a töltött káposzta elmaradhatatlan az ünnepi asztalról. S ha már töltött káposzta és Gyergyó, akkor annak a káposztának szárhegyinek kell lennie! Na most, nálunk az idén egy kis kanyar került a karácsonyi töltött káposztába, ugyanis amikor elsóztam a káposztát, akkor néhány fej szépvízi káposztát is tettem a hordóba. 

2015. december 16., szerda

Aszalt gyümölcsös húsgombóc

Még egy remek étel Konyári barátomtól és szintén karácsonyra ajánlom. Ráadásul, még mindig nincs vége a sornak, holnap még hozok egy hasonlóan pompás receptet.

2015. december 15., kedd

Párolt pisztráng sáfrányos lében

Folytatjuk Konyári-mester pompás karácsonyi kínálatát egy pompás halétellel. Nem tudni mitől, de egy ideje a hal mintha teljesen kikopott volna a székelység étlapjáról. Vicc is van róla, aminek csattanója, hogy a székely ember csak nagypénteken eszik halat. Pedig meg lehet azt enni akár karácsonykor is, nyílván jól elkészítve és szépen tálalva.

Hozzávalók

4 db, egyenként 25-30 dkg-os pisztráng, 1 citrom; kaporzöld, só, bors, sáfrányos szeklice, paradicsom, paprika, hagyma ízlés szerint, olaj és 1-2 dl száraz fehérbor, zöldségalaplé. 

Elkészítése 

1. A pisztrángot megtisztítjuk, megmossuk, vizét leitatjuk, majd kívül-belül fűszerezzük sóval, borssal, sáfrányos szeklicével és citromszeletekkel, olajat öntünk rá. Egy éjkaszát hideg helyen ebben a pácban pihentetjük. 
2. Másnap a halszeleteket egy serpenyőben vagy lábosban egymás mellé sorakoztatjuk, hagymát, paprikát és paradicsomot aprítunk rá, felöntjük erős alaplével és borral, majd lassú tűzön lefedve puhára pároljuk. 
3. Ha a hal megpuhult, kivesszük az edényből és tálalásig melegen tartjuk; a visszamaradt levébe fehér kenyérbelet morzsolunk és felforraljuk. 
4. Párolt rizzsel, friss salátalevélen tálaljuk és gazdagon meglocsoljuk a kenyérbélből készült mártással.

Jó étvágyat!

2015. december 14., hétfő

Őzgerinc római tálban

Ígértem, hogy közzéteszem Konyári-mester reneszánszkori menüsorát, ami ízvilágában pompásan illeszkedik a karácsonyi ünnepkörbe. A választás pedig elsőként azért esett az őzgerincre, mert a vadhúst kicsivel körülményesebb beszerezni, mint más húsokat és ha valakinek megtetszene, akkor még legyen rá ideje az ünnepig beszerezni ezt az alapanyagot.

Hozzávalók

Személyenként 1 db 25-30 dkg-os őzgerincrész, fahéj, szegfűszeg, só, bors, gyömbérpor, 2 körte, 1 üveg meggykompót és a leve, 1-2 dl száraz vörösbor. 

Elkészítése 

1. Az őzgerincet a hártyáitól alaposan megtisztítjuk, sózzuk, borsozzuk, megszurkáljuk szegfűszeggel, fahéjdarabkákkal megszórjuk, ráöntjük a bort és a meggykompót levét, majd egy éjszakát hűtőben pihentetjük. 
2. Másnap előkészítjük a sütéshez a római tálat, az aljába körtét szeletelünk, ráfektetjük az őzgerincdarabokat, kevés páclevet öntünk alá, lefödjük és sütőben 2 órán át pároljuk. Utána levesszük a födelét, rászórjuk a meggyet, és még fél órát pirítjuk. 
3. Párolt rizzsel tálaljuk.

Jó étvágyat! 

2015. december 13., vasárnap

Mindig frisset, ételízesítő-mentesen!

A facebookon számoltam be részletesen, képekkel illusztrálva a gyergyószentmiklósi VI. Kárpát-medencei Disznótoros Főzőversenyen elért sikerünkről, most viszont azt is elárulom, hogy siker hátterében a képen látható Konyári Sándor mesterszakács állt. Az előételként készített vese-velő fokhagymás pirítóssal, a tárkonyos-citromos belsőségleves burgonyagombóccal, véreshurka tallérral, a rozmaringos hagymás vér lapcsánka ágyon, valamint a főételként tálalt komfitált malacoldalas, a baconos rózsaszín szűzpecsenye, a csíki sörös csülökfalatok, a káposztás hurka és a pirított savanyú káposzta magasan überelte az összes többi, egyébként szintén pompás fogást, amit más csapatok készítettek. Ezt még megkoronáztuk desszerttel, csörögét kínáltunk forró pálinkás barackízzel. Nos, ezzel a menüsorral nyerte meg a Magyar Népi Ízőrzők Lovagrendjének csapata a verseny nagydíját, a vándorserleget, ami megtekinthető most is a nyírbátori Kakukk-étteremben. Ezt a pompás ételsort Konyári-mester találta ki, és az ő felügyelete, irányítása mellett készítette el a vegyes felállású - magyarországi- és leendő erdélyi tagokból álló - csapatunk.
Hogy ki is Konyári Sándor, milyen ember és főleg milyen szakács, megtudhatjátok az alábbi kis interjúból, amit advent harmadik vasárnapjára ajánlok szeretettel. Aztán holnaptól kezdődően posztolom Konyári-mester karácsonyi menüsorát.

Mindig frisset, ételízesítő-mentesen!

A nyírségi Konyári Sándor mesterszakács, a Magyar Népi Ízőrző Lovagrend tagja, a Királyi Mesterszakács megtisztelő titulus birtokosa úgy véli, nagy kincset őriznek az erdélyi háziasszonyok. Méghozzá a zöldfűszerek használatának titkait, amit érdemes őrizni, de fejleszteni is. Noha nem tartja magát megrögzött egészséges táplálkozáspártinak, úgy véli, az étel frissen és forrón kell az asztalra kerüljön, és mellőzni kell belőle mindenféle ételízesítőt, ízfokozót. 

– Hol, mikor kezdődött a főzés, a konyhaművészet iránti érdeklődése? 

– Ez nagyon rég kezdődött, és az érdeklődést egy jó értelembe vett kényszer szülte. Olyan családban nőttem fel, ahol én voltam a legnagyobb, és még van két öcsém. Szüleink a téeszben dolgoztak, mi pedig főleg nyári időszakban naphosszat magunkra voltunk, és mint nagyobbnak, nekem kellett gondoskodnom az öcséimről. Értelemszerűen ez a gondoskodás azt is magával hozta, hogy a konyhában is kellett időznöm, tevékenykednem. Természetesen, édesanyám rendszerint hagyott főtt ételt, amit csak melegíteni kellett, de egy idő után feladatokat is bízott rám. Amikor már nagyobb lettem, én szereztem meglepetést azzal, hogy levágtam egy csirkét, és csirkepaprikással vártam haza szüleinket a munkából. De disznót is vágtam gyerekként – erről mesék keringenek a családban. Így nem csoda, hogy amikor pályaválasztásra került sor, akkor egyértelműen a szakács szakmát választottam. 

– Kitől tanulta a mesterséget, ki volt a mestere? 

– Sok múlik azon, hogy egy pályakezdő fiatal, milyen közegbe, milyen tanítómester mellé kerül, hogy az illető megszeretteti vagy sem a szakmát. Nekem nagy szerencsém volt, hogy Boros László mellé kerültem, mert vele már az iskolában egy olyan kapcsolat alakult ki, ami mostanig tartó, több mint 30 éves barátsággá alakult. Mai napig felhívom telefonon, ha valami olyan szakmai kihívás elé kerülök, amiben elkél a segítsége, de ugyanúgy ő is felhív, ha valamiben a véleményemet szeretné kérni. Ő szerettette meg velem a szakmát, az ő biztatására jelentkeztem az első gasztronómiai versenyre is.

– Számos versenyen részt vett és díjakat is nyert. Mi vonzza leginkább a versenyekre? 

– Eleinte csak hideg konyhai megmérettetéseken vettem részt, de mindig csodálattal szemléltem a cukrászok munkáit, a kakaófestményeket, a gobleneket, mozaikokat, és törtem a fejemet, hogyan lehet ezt átültetni a szakács szakmába. Aztán elkészítettem az első ilyen jellegű munkámat, Sziszi királynő portréját, ami cérnametéltből készült és zöldségkivonatokkal színeztem. Utána több hasonló versenyen vettem részt, nemzetközi versenyeken is nyertem díjakat, de ezek mind olyan megmérettetések, ahol a közönség jön, megnézi a munkát, és azzal elmegy, nincs kóstolás. Engem viszont egyre inkább az olyan versenyek kezdtek érdekelni, ahol a közönség meg is kóstolhatja a készítményeimet, vagyis az olyan melegkonyhai kihívások érdekeltek, ahol a kis kóstoló révén azonnal lemérhettem az érdeklődők reakcióját. Így jutottam el a Nagyszakácsi Királyi Szakácsversenyre, amit a reneszász kori ételeimmel meg is nyertem. 

– Hogyan lehet aktualizálni a régi korok ételeit? 

– Nem tartom magam megrögzött egészséges táplálkozáspártinak, de egyre inkább elítélem a különféle kényelmi termékek túlzásba vitt használatát. Emiatt nyúlok vissza a régmúlt idők ételeihez, mert ezekhez nem kellett sem ételízesítő, sem ízfokozó, mégis ízletesek voltak. Nem kell nekem gulyáskrém meg egyéb vacakok, hogy jó ételt készítsek, mert annak anélkül is jónak kell lennie, ha nem sajnáljuk belőle a hozzávalókat és a fűszereket. Sajnos a jelenlegi magyar konyha a különféle kényelmi termékeket egyre nagyobb előszeretettel használja, de hiszem és vallom, hogy a magyar konyhának az erdélyi része még nem annyira romlott, hogy minden ételbe belerakják ezeket a műdolgokat. Erdélyben még lehet enni igazi húslevest tanyasi csirkéből sok zöldséggel, amiben nincs nátrium-glutamáttal dúsított ételízesítő. Nem kell nekünk az olasz meg a francia konyhát követni, amikor megvan a sajátunk, csak oda kell figyelni rá és értékelni. Mondok egy példát: egy nemzetközi versenyen összevitatkoztam az egyik szakáccsal a pizzán, amit szerinte az 1600-as években egy olasz szakács készített először. Feltettem neki a kérdést: szerinted Mátyás király korában, az 1400-as évek második felében a magyarok nem fogyasztották a kenyérlepényt? Lényegében ugyanarról az ételről van szó, csak az olaszok olívaolajat meg bazsalikomot adnak hozzá és megszórják sajttal, mi meg egy kis zsírral készítjük és füstölt szalonnával meg hagymával szórjuk meg. Ráadásul legalább 150 évvel hamarabb fogyasztottuk, mint az olaszok. Ebben az esetben feltevődik a kérdés, hogy az olasz konyha hatott a magyarra, vagy inkább a magyar az olaszra? 

– Vitatott kérdés az is, melyek az igazi magyar ételek? 

– Kényes kérdés, amire csak kérdéssel lehet válaszolni: mikor? Ha nézzük például az 1500-as éveket, összehasonlítva az 1900-as évekkel, teljesen más ételféleségeket találunk, ugyanis másak voltak a divatok, más hatások érték étkezési kultúránkat. A fűszerhasználat alapján pontosabb képet kapunk, például a reneszánsz korban biztos, hogy a magyar konyhában is előszeretettel használták a gyömbért, a sáfrányt, illetve azokat a fűszernövényeket, amiket a közeli erdőkben, réteken szedtek. Emellett akkoriban szinte ismeretlen volt a tartósítás fogalma, az ételek frissen készültek és azonnal fogyasztották. Erdélyben szerencsére valamelyest megőrződött ez a reneszánsz korba gyökerező irányvonal, itt még mindig rengeteg zöldfűszert használnak, amit Magyarországon már nem. Ez nagy kincs, amire vigyázni kell! 

– Köztudott önről, hogy naponta több száz személynek készít ételt, hatalmas mennyiségeket főz és mindig frissen tálalja az ételeit. Hogyan szervezi meg a napi munkáját a konyhában? 

– A főzés fejben dől el. Ha megvan, mit akarok, utána már egyszerű bármilyen ételt összerakni. Rengeteget dolgozom elméletben, vagyis minden részletet kidolgozok előbb fejben, így mindig tudom, mikor, mit kell tennem. Ugyanakkor nem mellékes a csapat sem, akikkel együtt dolgozom, hiszen a konyhában minden pillanatban kell tudni, ki, mit csinál éppen, és fontos, hogy összehangolt legyen a munka. 

– Karácsony közeleg, mit ajánl a háziasszonyoknak, hogyan állítsák össze az ünnepi menüt? 

– Mindenképp olyan ételeket készítsenek, amit a család szeret, az ünnep nem a kísérletezések időszaka. Ám, ennél is fontosabb, hogy gondolják át alaposan, mit akarnak főzni, osszák be az idejüket és az energiájukat úgy, hogy az ünnepi asztal mellé ne fáradtan és gyűrötten üljenek le. Készítsenek elő mindent, hogy az ünnepi ebéd legtöbb fél óra alatt elkészülhessen, és frissen tálalják az ételt. 

Jánossy Alíz 
(Megjelent a Székely Konyhában.)

2015. december 4., péntek

Diós-mákos bejgli

Adventi morfondír, róráté helyett

Jócskán benne vagyunk az adventben, hiszen vasárnap már a második adventi gyertyát gyújtjuk meg az adventi koszorúkon. Egyre közelebb a karácsony és a háziasszonyok már tervezik a karácsonyi menüt. Mit főzzek, mit süssek, mi kerüljön az asztalra az ünnepen? - ezek a leggyakoribb kérdések ebben az időszakban. De ilyenkor jobban figyelünk magunkra, az apró jelekre is. 
Tegnap amikor kenyeret vásároltam kedvenc pékségemben, mivel épp pénz is volt nálam, hirtelen indíttatásból úgy döntöttem, veszek öt kiló lisztet, hogy legyen a karácsonyi sütéshez, meg aztán, ennyivel is kevesebbet kell cipekendnem a végső nagy bevásárlási hajrában. A kedves kiszolgáló hölgy megkérdezte: mire lesz a sok liszt? Mondtam karácsonyra, mert néhány éve szeretteimnek bejglit sütök az ünnepre ajándékgyanánt, mert erről tudom, hogy mindig nyerő, mindenki örül neki és jó szívvel fogadja. "Milyen jó ötlet!" - álmélkodott a kiszolgáló hölgy afelől érdeklődve, van-e valami jó bejgli receptem, mert ez a sütemény kényes, nem mindig sikerül szépre sütni, és az is előfordul néha, hogy felreped. Aztán hazafelé menet találkoztam még két fiatalasszonykával, mindkettő úgy megörült nekem, mintha az őrző angyalát látta volna meg bennem, és rögtön afelől érdeklődött: van-e valami tuti bejglireceptem. Nekik is mondtam, van, és a kellő időben posztolom is a blogomon. Hanem odébb menve, magamban morfondírozva, arra gondoltam, jelnek kell tekintenem azt, hogy szűk fél óra leforgása alatt hárman érdeklődtek személyesen a tutibiztos bejglirecept felől, és nem lesz jó, ha azt majd karácsony előtt egy-két nappal posztolom, ahogy eredetileg terveztem. Az érdeklődőknek ugyanis be kell szerezniük a hozzávalókat, és az is lehet, hogy néhányan megsütnék már az ünnep előtt próbából. 
Mielőtt ismertetném a receptet, azt még el kell mondanom, hogy a bejgli nekem sem sikerült mindig pontosan olyanra, amilyennek lennie kell. Legtöbbször felrepedt, ettől aztán nem lehetett szépen szeletelni, néha túl sok volt benne a tészta, kevés a töltelék és biza az is előfordult, hogy nem nőtt fel, lapos, rágós maradt. Volt olyan időszakom is, amikor azt gondoltam magamról, annyira bonyolult ez a sütemény, hogy fölösleges hozzáfognom megsütni, mert úgysem sikerül, aztán egy időben a sütőre fogtam, hogy nem tudok jó bejglit sütni. Ez így ment egészen addig, amíg el nem döntöttem magamban, márpedig megküzdök a bejglivel és addig próbálkozom, míg sikerül megsütni a tökéletest. Több receptet kipróbáltam, de a sikert Veronika néni régi receptje hozta meg, amit a régi blogomon posztoltam néhány évvel ezelőtt. Ám, ezzel sem voltam elégedett, ugyanis a sütőbe tett négy bejgliből legalább egy mindig felrepedt. Amikor már teljesen letettem arról, hogy tökéletes bejglit süssek, akkor állt elő Ildikó kolléganőm egy recepttel mondván, ő mindig ez alapján süti, és sosem reped fel a sütemény. Annyira meggyőzően állította, hogy az első adódó alkalommal kipróbáltam, ráadásul magam is meglepődtem az eredményen, hiszen a bejgli valóban nem repedt fel. De egyéb is tetszett ezen a recepten! Méghozzá az, hogy el lehet készíteni két lépcsőben, sőt, úgy kell! Ettől még szimpatikusabb lett, hiszen a bejglisütés ettől arra nem egy fárasztó maratoni munka lett, hanem egy kényelmes "sétagalopp", mert este bedagasztottam a tésztát, megformáztam a bejgliket, aztán reggel kényelmesen kávézgatva megsütöttem a bejgliket. Na, ettől arra, ez lett a tuti receptem és azóta is hálásan gondolok Ildikó kolléganőmre valahányszor bejglit sütök. Az alábbiakban ezt a receptet ismerhetitek meg, de ha többet meg akartok tudni a bejgli történetéről,  akkor olvassátok el Csíki Sándor gasztronómus erről szóló cikkét is. 

Diós-mákos bejgli - a tuti recept!

Hozzávalók 

A tésztához: 1 kg liszt, 25 dkg margarin, 12 dkg zsír, 10 dkg cukor, 1 tasak szárított élesztő (porélesztő), kevés só, 2 tojássárgája, 3 dl tej. 
A diós töltelékhez: 50 dkg dió, 30 dkg cukor, 15 dkg prézli, mazsola, fahéj vagy szegfűszeg ízlés szerint, 2,2 dl víz. 
A mákos töltelékhez: 50 dkg mák, 30 dkg cukor, 15 dkg prézli, mazsola, reszelt citromhéj ízlés szerint, 2,5 dl víz. 
A lekenéshez: 2 tojássárgája; illetve 1 tojásfehérje. 

Elkészítése 

1. A mákot és/vagy a diót ledaráljuk és összekeverjük a prézlivel, illetve a tetszés szerinti fűszerekkel, ízesítőkkel; a cukrot a vízzel összeforraljuk és ráöntjük a száraz keverékre. Utána kihűtjük. 
2. A lisztet a szárított élesztővel, a sóval és cukorral összevegyítjük, majd a margarinnal és a zsírral összemorzsoljuk. Hozzáadjuk a tojássárgájákat és a tejet, majd ruganyos tésztát gyúrunk belőle. 
3. A tésztát megmérjük, majd hat egyenlő részre osztjuk, és kis cipókat formálunk belőle. A tölteléket külön-külön szintén megmérjük és három-három egyenlő részre osztjuk, mivel három mákos és három diós bejgli lesz ebből az adagból. 
4. A kis cipókat rendre téglalap alakúra nyújtjuk, eloszlatjuk rajta a tölteléket – kanálháttal vagy tenyérrel egyenletesen szétoszlatjuk a tészta felületén úgy, hogy körbe a szélein kb. 1,5 cm-es tésztakeretet hagyjunk. A két keskenyebb oldalát a töltelék mentén behajtjuk, majd lentről felfelé haladva szorosan felgöngyöljük és megformázzuk a bejglit. 
5. Sütőpapírral bélelt tepsiben egymástól 2-3 cm távolságra sorakoztatjuk a bejgliket, megkenjük előbb tojássárgájával, majd tojásfehérjével, és egy éjszakán át hideg helyen pihentetjük. 
6. Másnap reggel a bejgliket megszúrkáljuk egészen az aljáig kötőtűvel, majd előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt megsütjük. A teteje szép márványos kell legyen. 
7. Miután teljesen kihűlt, szeleteljük.

Jó tudni!
* A tölteléknek épp csak nedvesnek kell lennie! Ha túl híg a töltelék, felrepedhet a bejgli.
* Nem elég, ha a megformázott bejglik tetejét megszúrkáljuk villával, kötőtűvel le kell szúrni a tészta aljáig, egyébként szintén felrepedhet a bejgli!

Sikert a kipróbálásához, majd jó étvágyat!